středa, 20 leden 2021

Renovace

Dílna

Akce

Rozborky

Honovačka Berco HON 200

Ke kompletní renovaci motorů je nutné strojní obrobení. Jeden takový úkon je honování, což je dokončovací proces po vyvrtání. Takto se odstraní případná vlnitost, ovalita, kuželovitost. Toto má za úkol honovací hlava, ve které jsou upnuté honovací kameny. Ty jsou rozpínacími kužely přitlačovány ke stěně válce a složeným pohybem - otáčením a přímočarým pohybem ve směru osy nástroje, dochází ke křížovému broušení. Takto se zajistí dokonalý povrch. Úhly složeného pohybu, drsnost povrchu udává výrobce motoru. Podle materiálu obrobku se volí druh brusiva.

Honování aby mělo význam, je třeba provádět odpovídajícím zařízením. Takové je celkem problém sehnat, jednak to není běžný dílenský stroj, a buď je to obrovská mašina, a nebo nesmyslně drahá. Při troše trpělivosti se však dá rozumná honovačka pořídit.

Tahle pochází ze Slovenska, výrobní štítek už neměla, ale i tak stáří kolem 50 let je zjevné, poctivá litina, mohutné ústrojí dimenzované na dlouholetý provoz - nic z dnešní doby. Výrobce Italsko - Jugoslávský Berco - Progres. Svoji výškou průměrně 230 cm se vleze i do nízké dílny.

Původně nebyla zrovna honovačka na pořadu dne, ale vzhledem k tomu, že jich tolik není, po objevení této, bylo nakonec rozhodnuto ji přivézt. Cesta tam a zpět přesáhla 700 km, proběhla v pořádku, i když váha byla celkem znát. Následovalo sundání z vleku a pomalá demontáž, jako celek by neprošla přes vrata, a i tak bylo v plánu stroj vyčistit. Podle nánosu obrusu lze předpokládat, že ji ještě nikdo nečistil. Vřeteník měl problém s řazením zdvihu. Už z dvířek bylo vidět, že olej není čistý, a proto, že je zde mazání čerpadlem a rozstřikem do všech kol a hlavně protéká přes ložiska, bylo nevyhnutelné všechno vyndat ven, vyčistit, když už, tak dát do barvy, nové ložiska, tak aby další roky mohl stroj bez problémů sloužit.

Ještě původní fotky od majitele, před naložením